Used 2022 Prime Time RV Tracer 200BHSLE Travel Trailer
Prime Time Tracer LE travel trailer 200BHSLE highlights:
- Front Queen Bed
- Double-Size Bunk Beds
- Pantry
- Booth Dinette
- 17' Power Awning
If you are searching for bunk beds, this trailer offers the double-size version! And you will love the easy towing and gasoline savings when heading to your campsite. There is a full-size dinette that doubles as sleeping space and offers storage, kitchen appliances and a pantry, plus a full bathroom with a full-size shower. And the front queen bed allows you access on either side and includes dual wardrobes. So load up and enjoy!
With any Tracer LE travel trailer by Prime Time, you will have Eternabond construction, an enclosed and heated underbelly by radiant and forced air heat to tank compartment for four seasons of travel, a manual tongue jack and stabilizer jacks, plus steel wheels and steel entry steps with an XL grab handle. Inside there is LED lighting, a soundbar, shaker style cabinet doors, and more depending on the trailer you choose!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# U21613
| Sleeps | 7 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| Dry Weight | 4128 lbs |
| Cargo Capacity | 3322 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Door |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| Awning Info | 17' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZTRJB8NB521613 |
Tracer 200BHSLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


