Used 2022 Prime Time RV Avenger 27RBS Travel Trailer
2022 Avenger M-27 RBS Available in Kennedale, TX at our TXVEHICLES.COM location 10 minutes southeast of Ft Worth. We have Financing Options Available and FREE Delivery Options Available
Excellent condition 2022 Avenger M-27 RBS travel trailer featuring a spacious rear bath layout, open living area, and residential-style comfort throughout. Perfect for couples or small families looking for a lightweight, fully equipped camper for travel or extended stays.
Features Include:
Large Rear Bathroom
Private Front Bedroom with King Bed
Recliners in Living Area
TV / Entertainment Center
Large Living Area Design
Kitchen with Sink, Stove & Storage
Convertible Seating/Dining Area
Power Awning
Exterior Storage Compartments
Residential-Style Floorplan
Sleeps Up to 4–6 People
Specs:
Approx. 33’6” Long
GVWR: ~9,565–9,605 lbs
Dry Weight: ~6,600–6,700 lbs
1 Slide-Out
1 A/C Unit- 30 AMP
Full Bathro
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 110312
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| Dry Weight | 6663 lbs |
| Cargo Capacity | 2902 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Large LED TV |
| Awning Info | 16' Power LED Lit |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Avenger 27RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


