Used 2022 Palomino SolAire Ultra Lite 242RBS Travel Trailer
ADVENTURE BEGINS AT THE CAMPSITE!! THEATER SEATS! RELAX IN STYLE!
Palomino SolAire Ultra Lite travel trailer 242RBS highlights:
- Rear Bath
- Theater Seating
- Queen Bed
- Walk-In Closet
- Exterior Pull Out Stove
The cook in the family will love this trailer with a pull out stove with a refrigerator along the exterior for making meals while outdoors while everyone enjoys the protection from the 19' power awning. And the full kitchen amenities inside include a glass top flush mount range, a microwave, an 11 cu. ft. refrigerator and a pantry. You can relax inside on the theater seats that are within a large slide out while watching the entertainment center, and the entry closet is super handy. The full rear bathroom gives you the space you need as well as a shower with a seat. And the front bedroom provides a queen bed, dual wardrobes and privacy.
With any SolAire Ultra Lite travel trailer by Palomino, there is independent suspension axles for a smooth ride, an aluminum superstructure frame for light weight towing, and a barreled ceiling for a more spacious interior. Also included is a 2/3 front fiberglass cap, white hi-gloss exterior, Dexter Tor-Flex torsion axles, and a power tongue jack. The interior offers solid surface countertops for style and durability, a stainless steel kitchen sink with a roll cover for easy cleanups, ball bearing drawer guides, and LED interior lighting. Make your selection today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# ST6928
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 7265 lbs |
| Dry Weight | 5688 lbs |
| Cargo Capacity | 1577 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TPAZ27NN056928 |
SolAire Ultra Lite 242RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


