Used 2022 Palomino SolAire Ultra Lite 205SS Travel Trailer
Palomino SolAire Ultra Lite travel trailer 205SS highlights:
- Sofa Sleeper Slide
- King Bed
- Single Slide
- Pantry
- 15' Power Awning
Looking for more interior space in a trailer that can fit in your driveway? This trailer might just be the one with a 24'3" length, and a slide out sofa sleeper with table to dine at, to place your belongings and/or to work from. There is a king bed up front to sleep on with dual wardrobes to store your clothing! The galley kitchen includes amenities such as a microwave, a glass top flush mount range, plus an 11 cu. ft. refrigerator. The corner full bathroom offers a space-savings radius shower and linen storage, and you will also find a handy entry closet as well as an entertainment center, plus a pantry for your dry goods.
With any SolAire Ultra Lite travel trailer by Palomino, there is independent suspension axles for a smooth ride, an aluminum superstructure frame for light weight towing, and a barreled ceiling for a more spacious interior. Also included is a 2/3 front fiberglass cap, white hi-gloss exterior, Dexter Tor-Flex torsion axles, and a power tongue jack. The interior offers solid surface countertops for style and durability, a stainless steel kitchen sink with a roll cover for easy cleanups, ball bearing drawer guides, and LED interior lighting. Make your selection today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT810139
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 546 lbs |
| GVWR | 5630 lbs |
| Dry Weight | 4384 lbs |
| Cargo Capacity | 1246 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPAW23NN057336 |
SolAire Ultra Lite 205SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


