Used 2022 Outdoors RV Creek Side Mountain Series 21RBS Travel Trailer
Outdoors RV Creek Side Mountain Series 21RBS travel trailer highlights:
- Front Queen Bed
- Mountain Dinette
- Flip-Up Counter
- Outside Shower
Experience a home away from home with this travel trailer! It features a front queen bed with wardrobes on either side to keep your clothes looking nice. A flip-up counter gives you more space to prepare meals and the 45" x 84" mountain dinette slide has a skylight above to add natural lighting as you enjoy your meals. There is also a full bathroom with a neo-angled shower that also has a skylight above, and a pantry/coat closet next to the bathroom to store your snacks and jacket!
Each one of these Outdoors RV Creek Side Mountain Series travel trailers have a compact design for light duty tow vehicles or smaller campsites! The Climate Designed Four Seasons package includes Mountain Extreme thermal pane windows, triple layered four seasons roof insulation, and a fully enclosed heated, insulated underbelly to keep your units vitals protected. Each unit is built "mountain tough" with rugged 2" bonded aluminum frame walls, an HD fiberglass front cap, and Trekk "Outdoors Tough" flooring that will not only hold up with all of the dirt, but also be easy to clean. With lengths ranging from 23 ft. to 25 ft., you can be sure to find your perfect one!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# GS148A
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 8250 lbs |
| Dry Weight | 5540 lbs |
| Cargo Capacity | 2710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Norcold |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP/110V DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 28" Swing Out LED TV |
| Awning Info | 17' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 51W112523N1025526 |
Creek Side Mountain Series 21RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


