Used 2022 Olympia Olympia Sport 182RB Travel Trailer
Olympia Sport travel trailer 182RB highlights:
- Front Bedroom Area
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Exterior Storage
Tackle all sorts of adventures with this Olympia Sport travel trailer! This trailer has a great layout with its full bathroom in the back and its front bedroom area that has wardrobes on either side of the bed and a shelf across the top. In the middle is where you will find the kitchen amenities. You have a 6-cubic foot gas/electric refrigerator for keeping perishable items cold, a two-burner range for cooking up your meals, a microwave for fast snacks or last night's leftovers, and an undermount sink for washing up the dishes. There is an entryway shelf as soon as you walk in this trailer, so you can set your keys and wallet right there by the door.
You are going to love how much freedom you'll have with the Olympia Sport travel trailer! Because these units are lightweight and compact, you won't have much trouble getting them to and from the campsite. The interior has residential vinyl flooring, 75-LB ball-bearing drawer guides, hardwood cabinet doors, and LED lighting. With the Sport Package, you'll find features such as the 15" off-road radial tires, flipped axle for increased ground clearance, and Sport exterior graphics package. The Customer Convenience Package includes features that are accommodating for the whole family, like the power awning with LED lights, digital TV antenna, gas/electric DSI water heater, and preparations for solar power.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# CT151767
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 335 lbs |
| GVWR | 4250 lbs |
| Dry Weight | 3440 lbs |
| Cargo Capacity | 810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 15" |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 58TB40AK3N14E3054 |
Olympia Sport 182RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


