Used 2022 nuCamp RV TAG XL 6-Wide Teardrop Trailer
nuCamp RV TAG XL teardrop trailer 6-Wide highlights:
- 70" x 78" Bed
- Dual Entry
- Electric Heater
- Front Stargazer Window
- 7'8" Exterior Width
When you are looking to upgrade from a tent, this TAG XL might be your solution to outdoor fun with inside sleeping arrangements for two and an outdoor kitchen! You can enter from either side to enjoy your own queen bed as you look at the stars each night through the large front stargazer window. The interior also offers an air conditioner, under-bed storage, and LED lights. So easily hitch up and go in your own TAG!
With any nuCamp RV TAG teardrop trailer, you can bring some of the comforts of home with you as you easily tow this lightweight trailer to the campgrounds or off-grid location thanks to the solar roof package. The outdoor kitchen includes a sink, stove, microwave, and removable cooler plus counter space. And the interior offers a composite floor, custom Ohio-Amish cabinetry, a Bluetooth speaker, sleeping accommodations, and a screen/shade system. Get ready for adventure in a TAG!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 12584
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 6 ft 3 in |
| Int Height | 3 ft 7 in |
| Hitch Weight | 119 lbs |
| Dry Weight | 1369 lbs |
| Fresh Water Capacity | 8 gals |
| Tire Size | 175/80/13 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 2200 lbs |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 57HTT13S4N3002159 |
TAG XL 6-Wide Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


