Used 2022 nuCamp RV TAB 320 S Teardrop Trailer
The trailer is upgraded with features to support lengthy boondocking.
Standard Feature Highlights:
Cassette toilet. Much better for boondocking in my view
Wet bath with sink
Kitchen sink and two burner propane stove
Dual pane acrylic windows
Torsion axle
3.1 cu-ft 12V refrigerator
Outside shower
Alde 3020 hydronic heat and hot water (Electric or propane)
Elwell Air8 air conditioner (shore power only)
Original Rainer Apex 235/75R15 tires with January 2022 date code (0222). The tires are in very good condition.
Full-size 15" tongue-mounted spare
Front storage tub
Nautilus water management system
Yakima rack system with Yakima roof-mount basket
130W Sunflare flexible solar panel.
Front storage tub
Microwave oven (shore power only)
WFCO WF-8735-AD power center (lithium aware)
Upgrades:
300Ah Renogy Core Mini lithium battery mounted in the passenger side rear compartment next to the AC unit. This battery has temperature protection but is not heated. For that reason, it is mounted inside the cabin. This freed up space in the front storage tub for other things.
Additional 120W Renogy Shadowflex rigid solar panel (for a total of 250W) with separate Victron Smart Solar MPPT 75/15 charge controller. The wiring and MPPT controller are sized to support up to a 200W Renogy Shadowflex solar panel which would bring the total up to 330W.
Victron Smart Shunt 300A for battery management
Battery charge port for Nuco Genius 5 battery charger for battery maintenance
New cushions with upgraded fabric and foam throughout. Greatly improved the bed comfort while giving a rich look (see photo). I have close to a yard of the fabric leftover if you want to make pillows or additional cushions.
SnapPads on all four stabilizer jacks. Really helps on gravel surfaces.
Rear compartment organizers
Bathroom door organizer
McGard wheel locks on both wheels and spare
Mopeka wireless propane level sensor
Key rack by the door
Custom-fit butcher block cutting board over the sink
Comes with Lego leveling blocks, wheel chucks, water supply hose, 30A power cord and Nuco Genius 5 battery charger.
The glycol in the Alde heating system was professionally replaced in January 2025. The wheel bearings were professionally repacked at the same time.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 10234
Exterior Color: Classic
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 3 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 7 ft 8 in |
| Int Height | 5 ft 9 in |
| Exterior Color | Classic |
| Hitch Weight | 190 lbs |
| Dry Weight | 1946 lbs |
| Fresh Water Capacity | 19 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 205/75/14 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 2900 lbs |
| Water Heater Type | Alde |
| TV Info | 19" TV |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 57HTT15SXNS002552 |
TAB 320 S Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


