Used 2022 Northern Lite Special Edition Series 8-11EXSEDB Truck Camper
2022 NORTHERN LITE 8-11 SE DRY BATH 4 SEASON TRUCK CAMPER
SALE PRICE - $66,900.00
WEIGHS 2725LBS
Northern Lite Special Edition Series truck camper 8-11EXSEDB highlights:
- Dry Bath
- Queen Bed
- LCD TV
- Electric Jacks
- Rear Bumper Patio
- 100W Solar Panels
Stay comfortable and cozy on the queen-size bed above the cab in this Special Edition Series truck camper! The Face-2-Face dinette will not only provide a great dining space, but it will also serve as an additional bed for another traveler. The Fantastic Fan can keep you cool with a nice breeze, and you'll have a cab-through window to see back into your camper from the front. There are some great technological features on this camper too with the stereo CD/DVD player, 12V LCD TV screen, two 12V/USB charging stations, and TV antenna Razar auto.
Each Northern Lite Special Edition Series truck camper has been built with high-quality craftsmanship using Sapelle hardwood and a No-Leak Clam Shell design. The four-season package helps you adventure in any type of weather throughout the year, and you will also have a heated basement to prevent freezing in the basement storage tray. You'll have two awnings, a 10' side and 7' rear power, to use when you're outside enjoying the sunshine. The electric jacks can be used during set-up, and the acrylic thermal window will prevent hot air from escaping too quickly. You'll also have two 100W solar panels to bring power to your camper. There is a full and great list of options that you can add to your camper to create even more value, so check it out!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 2231
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 2725 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 39.5 in |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Truck Bed Size | Short |
| TV Info | LR LCD TV Screen 12V |
| Awning Info | 10' Side, 7' Power Rear |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
Special Edition Series 8-11EXSEDB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


