Used 2022 NeXus RV Rebel 30R Motor Home Super C - Diesel
Jackknife sofa; full wall slide; bunk over bab
View all Rebel Floorplans
2022 30R Features and Options
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Contact us for price
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 2560862C
Location: Tampa, FL
Stock# 2560862C
Chassis: International
Stock# 2560862C
Chassis: International
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 30R Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Duramax |
| Chassis | International |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 65 gals |
| Wheelbase | 243 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Whirlpool Electric |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 40" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 37500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Rebel 30R Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


