Used 2022 Newmar Supreme Aire 4575 Motor Home Super C - Diesel
Spring Clearance Special - Inquire For Further Details
Newmar Supreme Aire Super C diesel motorhome 4575 highlights:
- Rear Private Bedroom
- Separated Bathroom
- Two Sofas
- Whirlpool Refrigerator
- Exterior Shower
- Rear Cap Storage
Experience a truly comfortable and relaxing getaway with this motorhome! It features a rear private bedroom with a king bed slide for more walking around space, a rear wardrobe with sliding doors and a safe, an area prepped to add an optional washer and dryer, and even a Samsung LED TV for your entertainment. It also leads directly to the separated bathroom which has a private toilet and 40" x 32" shower with a seat across from a dual sink vanity for two to get ready at once and a linen closet. You can store your snacks and canned goods in the two pantries, fry some eggs on the recessed two burner induction cooktop, keep your perishables fresh in the 19.7 cu. ft. Whirlpool refrigerator, and enjoy your meals at the buffet dinette with chairs. The 74" hide-a-bed sofa and 68" jackknife sofa also offer comfortable places for guests to sleep!
Each one of these Newmar Supreme Aire Super C diesel motorhomes are built with an industry-exclusive full-paint Masterpiece Finish exterior! They are powered by a hefty 505HP 12.8L Detroit DD13 diesel engine with a 1850 lb./ft. of torque and held together by a Freightliner M-2 112 chassis. A 12.5 kW Cummins diesel generator powers the units and the Nav-N-Go navigation system that comes with the new 9" Xite dash monitor system will keep you right on track. An industry-first innovation that Newmar has included is a pass-through basement storage to hold all of your outdoor gear. The full air-ride cab is exclusive to the Newmar Super C motorhomes and the plushier air-ride captain's chairs with 12V lumbar control welcomes you with comfort. Every model comes with stylish appointments and many conveniences, come find the perfect one for you today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $73,251
Sale Price: $399,999
Stock# 6582
Chassis: Freightliner M-2 112
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 30000 lbs |
| GVWR | 58000 lbs |
| Dry Weight | 43300 lbs |
| Cargo Capacity | 14700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 23038 |
| Engine | 12.8L Detroit DD13 |
| Chassis | Freightliner M-2 112 |
| Horsepower | 505 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 309 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1850 ft-lb |
| Refrigerator Type | Whirlpool |
| Refrigerator Size | 19.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 20000 lbs |
| Water Heater Type | Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K LED TV on Lift, BR Samsung LED TV |
| Awning Info | Nova Side |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 72000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVHC5DV2NHNH4041 |
Supreme Aire 4575 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


