Used 2022 Newmar Bay Star Sport 2905 Motor Home Class A
Newmar Bay Star Sport Class A gas motorhome 2905 highlights:
- Booth Dinette
- Full Bath
- Pantry
- Queen Bed with Folding Mattress
Head out on adventure in this cozy coach! The triple slides will provide your crew with plenty of space to move about, and there is a private master suite that will make you feel right at home. This model includes a comfort lounge sofa across from the TV lift so you can enjoy a movie night, plus there is a booth dinette where you can dine together each day. The kitchen includes everything you need to each day to prepare meals, including a three burner cooktop with an oven, a microwave oven, plus a Norcold 8 cu. ft. refrigerator to store perishables.
With any Bay Star Sport Class A gas motorhome by Newmar you will appreciate heavy duty sway bars for a smooth ride where ever the road takes you, and the Ford TorqShift automatic overdrive transmission will allow you to easily tow your car along. The durable construction includes a BriteTEK roof with a walkable deck, gelcoated fiberglass exterior sidewalls, front and rear caps, and 5/8" foam insulation laminated in the sidewalls and ceiling so you can enjoy your coach for years to come. The driver will love the newly designed dash with integrated cruise control, a charging pad near the drivers seat, and an optional radio with a 10" monitor. Each Bay Star Sport includes a well-appointed galley with everything you need while you're away from home, including plenty of storage space, hardwood cabinet doors with hidden hinges, and new tile backsplash for a more luxurious look. And don't overlook the exterior with its full-paint Masterpiece finish, lit basement storage with taller doors and frames for more storage space, and hydraulic leveling jacks with a Bluetooth compatible touch pad!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UM390174
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Dry Weight | 17200 lbs |
| Cargo Capacity | 3300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 6075 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 26" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV Lift, BR 32" TV |
| Awning Info | Carefree Travel'R Side Awning with Strip Lighting |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F66F5DN2M0A11621 |
Bay Star Sport 2905 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


