Used 2022 MDC USA Expedition Series JACKSON Travel Trailer
MDC USA Expedition Series off-road trailer Jackson highlights:
- Exterior Kitchen
- Convertible Lounge
- (2) 20 Lb. Propane Tanks
- Sleeps Five
Easy to set up and easy to use, the Jackson forward fold off-road trailer is perfect for outdoor enthusiasts! The king-size mattress will provide a great night's rest, and there is a convertible lounge for more sleeping space if you have kids or for guests. The Sherpa close weave canvas is durable and will protect you from the elements. You'll love cooking on the slide out stainless steel gas cooktop and washboard sink with plumbed cold water supply. There is also a slide out refrigerator where you can keep your perishables. Two 100Ah lithium iron phosphate batteries, a 200 watt solar panel, and multiple internal and external outlets will provide all your power needs!
Take your adventures up a notch with the Expedition Series pop-up off-road trailers by MDC USA! Each one is built with a durable welded zinc galvanized frame with bonded zinc coated panels for added strength. You can go off the beaten path with Goodride radial mud tires with two spares, 12" electromagnetic brakes, and X-TRACK independent coil spring suspension with 2X TOUGH TRAX shock absorbers on each side. The tent and annex offers more living space between the main tent and fully enclosed annex so you can enjoy more room to relax. Outside, you'll find a removable storage rack, solar power, plus external power outlets to keep you going!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# NA098044 - T
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 2 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| GVWR | 4409 lbs |
| Dry Weight | 3381 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 265/75R16 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4M9M3CE18NA098044 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


