Used 2022 KZ Sportsmen SE 301RKSE Travel Trailer
CERTIFIED PRE-OWNED
KZ Sportsmen SE travel trailer 301RKSE highlights
- Dual Entry Bath
- Pass-Through Storage
- Multi-Media Sound Bar
- Exterior Shower
- Large Slide Out
Plan your trip to the lake in this spacious travel trailer! You will love having your own bedroom with a queen bed, dual shirt closets, and private access to the dual entry bath. If you have any overnight guests, they can sleep on the 42" booth dinette or 64" sofa. There is also theater seating here across from the entertainment center and an optional 30" fireplace. The rear kitchen includes tons of counter space to prep meals on, a deep undermount stainless steel sink with sink covers, plus a large pantry for dry goods and snacks!
Each Sportsmen SE travel trailer and toy hauler by KZ is constructed with KZ exclusive tough shield exterior metal, one-piece seamless walk-on Tufflex roofing material, and a fully enclosed, insulated, and heated underbelly. You will appreciate the RV Airflow System that optimizes the airflow in your A/C system for a more evenly and quietly-cooled trailer. Some of the exterior conveniences you'll find are the four stabilizer jacks, nitrogen-filled tires, an exterior shower, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You'll feel right at home with residential-grade linoleum, a black residential kitchen faucet, large overhead cabinets, a shower surround, and much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $4,501
Sale Price: $19,999
Stock# 111342A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 6260 lbs |
| Cargo Capacity | 1740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5620 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTU3126N5111342 |
Sportsmen SE 301RKSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


