Used 2022 KZ Sportsmen LE 231BHKLE Travel Trailer
KZ Sportsmen LE travel trailer 231BHKLE highlights:
- Double-Size Bunks
- Dinette Slide
- King Bed
- Outside Kitchen
- Flip-Up Solid Steps
Camping has never been more fun than in this Sportsmen LE travel trailer that features double-size bunks for the kids or guests and a front king bed for you and your spouse. The rear corner bath is right next to the bunks for convenience at night, and the single slide out provides a little more floor space for the dog to stretch out. The chef of the family will love being able to cook inside on the three-burner cooktop or outdoors on the outside kitchen that includes a grill and a refrigerator. Enjoy your meals together under the 18' power awning, and after dinner the kids can play a game at the booth dinette.
With any KZ Sportsmen LE travel trailer or toy hauler, you can experience a home away from home only a few steps away from nature and fun! Each model offers quality beginning with the one-piece seamless, walk-on Tufflex roofing material that has high solar reflectivity and is highly puncture and tear-resistant, plus it includes high thermal emissivity and sustainable material. The full kitchen amenities include seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink, and the easy-to-clean residential-grade linoleum is a joy to have when spills occur. The mandatory Climate Package has a heated, enclosed and insulated underbelly so that you can travel any season you like to any destination. So choose the Sportsmen LE that fits your affordable camping lifestyle and enjoy the great outdoors!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $2,596
Sale Price: $17,999
Stock# N5091435
Interior Color: Gunmetal
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Gunmetal |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 5020 lbs |
| Cargo Capacity | 980 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4310 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTU2320N5091435 |
Sportsmen LE 231BHKLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


