Used 2022 KZ Durango Half-Ton D291BHT Fifth Wheel
KZ Durango Half-Ton fifth wheel D291BHT highlights:
- Private Bunkhouse Suite
- Theater Seating with USB Ports
- Large Pantry
- Triple Slides
- Pass-Through Storage
Your guests will feel right at home when they go camping with you since they will have their own bunkhouse suite with a half bath! There are three bunks here, plus an entertainment center if they choose to add a TV. The spacious full bath is up by the front private bedroom, and here you'll enjoy a queen bed, a slide out wardrobe, plus a closet with washer and dryer prep. Everyone can meet in the main living area at the booth dinette, or on the theater seating, plus this area includes a 43" Smart LED TV and an optional 40" fireplace can be added. Head outdoors to cook on the outside kitchen that includes a griddle, a sink, plus a refrigerator. There is also a 13' power awning here, and a second optional 11" awning can be added for even more shade!
With any Durango Half-Ton fifth wheel by KZ you will enjoy lightweight towing at an affordable price! Controlling the functions of your unit will be a breeze with the KZ Engage powered by OneControl that includes a 5" touchscreen to control awnings, lights, tanks, and more. There are so many exterior conveniences to make each trip enjoyable, like the 2" towing receiver hitch with a four-pin wire harness connection, the metal latches on the baggage doors, the fully-finished, heated and sealed basement storage compartment, and the list goes on! Step inside to find modern farmhouse cabinetry, solid hardwood slide out fascia, seamless countertops with a deep undermount stainless steel sink, and many more at-home comforts. You can further customize your fifth wheel by adding one or more of the many options that are available, like the full-timers hardwood desk in place of the dinette table, the 32" exterior TV with a bracket, and the four-point auto electric leveling to name a few!
To view this unit or any of our others please
Call- 1-(888)-539-3333
or
Email- [email protected].
All financing is On Approved Credit (OAC)
To schedule a viewing call us at the dealership at
1-(905)-548-8585
or
send us an email: [email protected]
Come and visit our new location!
4888 South Service Road
Beamsville, Ontario, Canada
L3J 1L4
Outdoor Travel - Where RV Means Real Value
www.rvvacations.com
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $6,032
Sale Price: $51,995
Stock# 8081
Interior Color: Barista, Cobblestone
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Barista, Cobblestone |
| Hitch Weight | 1550 lbs |
| GVWR | 11750 lbs |
| Dry Weight | 9740 lbs |
| Cargo Capacity | 2010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8190 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 43" Smart LED TV |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZFD3726N6030646 |
Durango Half-Ton D291BHT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


