Used 2022 KZ Connect C322BHK Travel Trailer
Double Bunks! Island Kitchen!
View all Connect Floorplans
2022 C322BHK Features and Options
KZ Connect travel trailer C332BHK highlights:
- Dual Entry
- Bunkhouse Suite
- Full and Half Bath
- Kitchen Island
- Outside Kitchen
- Two Trunk Doors
This amazing Connect travel trailer has exactly what you need for all of your family to feel comfortable! With both a bunkhouse suite and a master suite, this trailer provides you with excellent sleeping accommodations, and it also has a great gathering area in the center with the opposing slides, 70" sofa, booth dinette, kitchen island, and entertainment center with fireplace. The other great feature about this trailer is the dual entry. Having two entry doors allows you to access the bunkhouse directly from outside, and being outside is going to be your favorite thing because the outdoor kitchen will let you grab an ice-cold beverage while you are sun bathing or playing a round of cards at the picnic table.
The KZ Connect travel trailer is a trailer with extreme style and creative floorplans! Wrapped up in a lightweight package, the Connect has gorgeous interior décor and a high-end fiberglass exterior. You will find a fiberglass front cap with front windshield, a power front jack, exterior speakers, a spare tire, Equa-Flex suspension, nitrogen-filled tires, a leash latch, and a heated, insulated, and enclosed underbelly, and that's just the beginning. There is still plenty more to check out, like the well-appointed interior that has a kitchen skylight, an HDMI/USB charging port, LED motion-sensor lights, an electric fireplace, and upgraded linoleum flooring.
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Price:
$38,912
You Save: $10,133
Sale Price: $28,779
You Save: $10,133
Sale Price: $28,779
RV Value Mart
Location: Willow Street, PA
Stock# N7090899
Location: Willow Street, PA
Stock# N7090899
Stock# N7090899
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 C322BHK Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| GVWR | 9780 lbs |
| Dry Weight | 7790 lbs |
| Cargo Capacity | 1990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 64 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6810 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL342XN7090899 |
For more information
Contact Us
Connect C322BHK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


