Used 2022 Keystone RV Sprinter Limited 3190RLS Fifth Wheel
King Bed | Washer / Dryer Hook-up | Island Kitchen |
Keystone Sprinter Limited fifth wheel 3190RLS highlights:
- Floor-To-Ceiling Lighted Pantry
- Huge Entertainment Center
- Opposing Slides
- Full-Reclining Theater Seats
- Kitchen Island
- Private Bedroom
You will spend each night in exceptional comfort on the king-size bed in the front bedroom of this Sprinter Limited fifth wheel! The bedroom offers you a large wardrobe with mirrored doors, a dresser, a slide out, preparations for a TV, and a closet that has been prepped for a washer/dryer. You'll be right next to the bathroom where you will find a residential shower and linen closet for easy morning routines, and when you step into the main living area, you'll be met with a wide-open space. Grab a bowl from the hutch, some cereal from the floor-to-ceiling lighted pantry, and some milk from the 12-cubic foot refrigerator to enjoy breakfast at the wall-mounted dinette with chairs. Or, if you're wanting to stay comfortable, sit on the 72" sofa and use the end tables.
Nothing else says "Camping Made Easy" quite like the Keystone Sprinter Limited fifth wheels and travel trailers do! These luxe RVs offer a premium experience that you'll be dying to be a part of. With unmatched technology, comfort, functionality, and quality, it's no wonder the Sprinter Limited is on everyone's wish list. You can stretch out and stay a while with the 100" wide-body frame with full-width outriggers, and the thermal package keeps you comfortable even when the weather is extreme. Some of the deluxe amenities that have been included on the Sprinter Limited are the Thomas Payne luxury collection furniture, crown molding, Congoleum vinyl flooring with one-piece Dyna Span marine-grade decking, solid-surface countertops, a deep single-basin stainless steel industrial sink, and gas struts for under-bed storage. Each model has also been prepped for 4G LTE and Wi-Fi to keep you up-to-date in the modern world.
**This is an as-is sale! Although we thoroughly inspect every pre-owned camper that we sell to disclose any flaws, we cannot guarantee that no issues will arise after the sale nor does the disclosure imply that we will perform any repairs free of charge. A limited extended warranty may be available for purchase at the time of sale. Please contact a sales associate to learn more.
A 3 year protection plan can be added to this camper for $or $/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on% APR for/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# N1530982-A
Interior Color: Coastal Cottage, Urban
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Coastal Cottage, Urban |
| Hitch Weight | 2155 lbs |
| Dry Weight | 10755 lbs |
| Cargo Capacity | 2145 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel RV |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 17' Electric with Friction-Hinge Adjustment, LED Lights, and Manual Override |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Sprinter Limited 3190RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


