Used 2022 Keystone RV Springdale 280BH Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Keystone Springdale 280BH travel trailer highlights:
- Walk-In Pantry
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Large Slide
- Outdoor Refrigerator
- SolarFlex 200
You will have plenty of room for hosting and sleeping up to nine individuals throughout your vacation in this travel trailer. There is a queen bed in the front private bedroom, double-size bunks in the rear, plus a sofa and a booth dinette slide out that folds down so that you can have extra sleeping space. You will have places for relaxing, cooking, playing games, or talking late into the night with your loved ones inside and outside. Don't be afraid to bring along as much as you want thanks to the walk-in pantry, the overhead cabinets, the dual closets in the bedroom, plus the exterior storage for your outdoor gear.
With any Keystone Springdale travel trailer, you will have a friction hinge entry door with sturdy LCI SolidStep steps, a pass-through storage compartment for your outdoor gear, and reliable Dexter E-Z Lube axles to maneuver your Springdale down the road and into the campsites. Some of the Keystone Exclusives provide 12V color-coded wiring with easy-to-trace circuits which is better than conventional RV wiring allowing a faster diagnosis for quicker repairs, and the streamlined heat distribution that uses in-floor heat vents for more efficiency for uninterrupted air flow. Also included, the Blade high performance air flow system that delivers 30% more air flow. The interior gives you pressed kitchen countertops, pleated night shades, and designer upholstered window valances for easy care and style, and more depending on the Springdale you choose!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,600
Sale Price: $18,995
Stock# 29198D
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| Dry Weight | 7132 lbs |
| Cargo Capacity | 2468 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 29198D |
Springdale 280BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


