Used 2022 Keystone RV Hideout 250BH Travel Trailer
Outdoor Kitchen / Double-Size Bunks / Rear Bathroom / Central Vac
Keystone Hideout travel trailer 250BH highlights:
- Exterior Camp Kitchen
- Rear Corner Bathroom
- Double-Size Bunks
- 72" Sofa with Storage
- Central Vacuum
This Hideout travel trailer is excellently laid out for great comfort! There is a private bedroom hidden away at the front, so you'll have a place to retreat to when the rest of the group gets rowdy. The bedroom also offers you a queen-size bed, a laundry chute, and bedside closets with nightstands. The 72" sofa with storage is an innovative feature that uses the storage below the sofa as seating around the table. This helps you immensely when you want to get everyone together to eat but don't want to have a full table with chairs clogging up the walkway for the rest of the day. A pull-out pantry is another great feature that lets you utilize hidden storage, and there is even storage access below the bunks too. The full bathroom has a 38" walk-in shower, and you can add an optional 40" TV to the area that has been prepped for a fireplace.
The Keystone Hideout travel trailer, fifth wheel, and destination trailer will be just what the doctor ordered for a stress-free holiday at your favorite campsite! There are a few exclusive features that you'll only find on a Keystone product, like the color-coded unified wiring, the preparations for 4G LTE and Wi-Fi, the Tuf-Lok™ thermoplastic duct joiners, the in-floor heating ducts, and the Tru-fit™ slide construction. Each model has a power awning for some shade in the afternoon, and the tinted safety glass windows will prevent the harmful UV rays from getting inside. You'll also have blackout night shades that you can close when you want privacy, and the SolarFlex 200 is a solar power system that will refill your battery to operate onboard 12V systems with just one day of peak sun exposure.
Vehicle Details:
Year: 2022
Make: Keystone RV
Model: Hideout 250BH
Interior Color: Albany
Exterior Color: White
Condition: Used
Stock Number:
N7249877-P
SR1 RV
612 Route 106 N
Loudon, NH 03307
603-708-1041
M-F: 9am-5pm
Sat: 8am-3pm
Sun: 9am-1pm
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# N7249877-P
Exterior Color: White
Interior Color: Albany
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Albany |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 6077 lbs |
| Cargo Capacity | 1723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4YDTH1M21N7249877 |
Hideout 250BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


