Used 2022 Keystone RV Cougar Half-Ton 34TSB Travel Trailer
View all Cougar Half-Ton Floorplans
2022 34TSB Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Western RV Country
Location: Edmonton - Leduc
Stock# 24U178P
Location: Edmonton - Leduc
Stock# 24U178P
Stock# 24U178P
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 34TSB Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1150 lbs |
| Dry Weight | 8521 lbs |
| Cargo Capacity | 1979 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 12K BTU Rapid Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 8' and 11' Electric with Gas Strut Arm |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTCGR25NV508165 |
For more information
Contact Us
Cougar Half-Ton 34TSB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


