Used 2022 Keystone RV Cougar Half-Ton 24RDS Fifth Wheel
Spend your weekends in comfort with this Cougar Half-Ton fifth wheel!
Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 24RDS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Sleeper Sofa
- Wardrobe Slide
- LED HDTV
- Large Slide
Used 2022 Keystone RV Cougar Half-Ton 24RDS
Enjoy the perfect balance of comfort, convenience, and adventure with the 2022 Keystone Cougar Half-Ton 24RDS. Designed for easy towing and a stylish camping experience, this travel trailer is a favorite for couples or small families who want to travel without compromise.
Key Highlights:
-
Rear dinette with panoramic windows for dining and relaxing with a view
-
Modern kitchen with solid surface counters and plenty of storage
-
Private bedroom with walk-around queen bed
-
Spacious living area with theater seating option
-
Durable construction and Cougar’s trusted reputation
This Cougar Half-Ton 24RDS brings the comforts of home to the great outdoors, making every trip memorable.
Why Buy from Capital RV in Minot
-
Thorough 150+ point Pre-Delivery Inspection (PDI) for quality assurance
-
One of North Dakota’s largest parts and service departments
-
9 service bays with priority scheduling for our customers
-
Free sweatshirts with every RV purchase
-
Proud to support the community through fundraisers and sponsorships
At Capital RV, you don’t just buy an RV—you join a family dedicated to your adventures.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 105494B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1430 lbs |
| Dry Weight | 7369 lbs |
| Cargo Capacity | 2631 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 12K BTU Rapid Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with Gas Strut Arm |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCGL24NV504985 |
Cougar Half-Ton 24RDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


