Used 2022 Keystone RV Alpine 3720MD Fifth Wheel
View all Alpine Floorplans
2022 3720MD Features and Options
2022 Keystone Alpine 3720MD
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Amarillo
Stock# 90665
Location: Amarillo
Stock# 90665
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
Stock# 90665
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 3720MD Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2860 lbs |
| Dry Weight | 14200 lbs |
| Cargo Capacity | 2300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV, Mid Den TV, BR TV |
| Awning Info | 11' and 19' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Alpine 3720MD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


