Used 2022 Jayco Jay Flight SLX 284BHS Travel Trailer
Solid Steps, Power Tongue Jack, Outside Kitchen, Outside Shower.
Jayco Jay Flight SLX 8 travel trailer 284BHS highlights:
- Double Size Bunks
- Entertainment Center w/TV
- Queen Bed
- Outside Kitchen
- Exterior Storage
Construction & Exterior Features
-
Built on I-Class™ cambered structural steel I-beams for strength.
-
Fully-integrated A-frame, 5/8" tongue-and-groove plywood floor decking.
-
Magnum Truss™ roof system with plywood decking and seamless DiFlex III roofing material.
-
Goodyear® Endurance® tires (USA-made) as part of the Customer Value Package.
-
Exterior “camp kitchen” available on select models.
-
Vinyl-tinted safety-glass privacy windows (G20), LED exterior lighting.
-
Outside shower, LP quick-connect for grill (on many units) – good for outdoor use.
Interior & Comfort Features
-
81" ceiling height interior – gives a more comfortable standing space.
-
Solid hardwood cabinet doors, heavy-duty full extension steel ball-bearing drawer guides.
-
Vinyl flooring throughout including slide floor.
-
U-shaped dinette in many floorplans; in this bunkhouse version likely a convertible seating-area.
-
Residential-style kitchen features: 3-burner range with glass cover, oven, microwave, 6 cu ft fridge (some optional 8 cu ft).
-
Queen bed in main bedroom with under-bed storage/struts.
-
Bunk beds (in the “BHS” model) rated up to 600 lbs for double bunks in select models.
-
Marine-grade toilet with foot flush, tub surround, bathroom exhaust vent.
-
Entertainment: Premium multimedia sound system with MP3/iPod input, Bluetooth connectivity, digital TV antenna.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 106224B
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 735 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 6060 lbs |
| Cargo Capacity | 1440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BR8N17S0813 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


