Used 2022 Jayco Eagle HT 294CKBS Travel Trailer
Jayco Eagle HT travel trailer 294CKBS highlights:
- Hutch
- Fireplace
- Front Private Bedroom
- USB Charging Ports
- Outside Shower
You will feel right at home camping in this travel trailer! It features a front private bedroom with a queen bed slide for more walking around space, a dresser, a front wardrobe to hang your clothes, and a wardrobe that is prepped to add an optional washer and dryer. Start each morning getting squeaky clean in the full bathroom with the shower and then head to the kitchen to fry up some eggs on the three burner stainless steel range. The kitchen island will help make meal prepping easier too, plus there is a hutch to store your dishes. Enjoy a relaxing evening by the fireplace and watch your favorite movie with the entertainment center while sitting on either the rear tri-fold sofa or the theater seating!
Experience a comfortable tow with every one of these Jayco Eagle HT fifth wheels and travel trailers! They are built with a Stronghold VBL aluminum frame, vacuum bond laminated gel-coated fiberglass exterior walls, and a Magnum Truss roof system with a one piece, seamless DiFlex II material that has been tested as the strongest roof in the industry. The HELIX cooling system comes with an exterior mounted 15,000 BTU "Whisper Quiet" A/C unit, Jayco exclusive insulated dual duct design, directional and closeable A/C vents, and larger air vents with user accessible filters so you can stay cool even on the hottest summer day. With a mandatory Luxury package, you will get handy features like the JAYCOMMAND smart RV system to control your unit at the touch of a finger, an electric auto-leveling so you can set up quick and easy, and blackout roller shades for added privacy. Come find the right one for you today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# R22454A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1160 lbs |
| GVWR | 11250 lbs |
| Dry Weight | 9215 lbs |
| Cargo Capacity | 2035 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | ST235/85R16'E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJBJ0BU9N1C80222 |
Eagle HT 294CKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


