Used 2022 inTech RV AUCTA WILLOW Travel Trailer
inTech RV Terra Oasis travel trailer highlights:
- Walk-Around Queen Bed
- Private Toilet and Sink
- Two Burner Cooktop
- Bluetooth Stereo
- Front U-Shaped Dinette
- Overhead Cabinets
Pack your bags for a new adventure in this Oasis travel trailer. You and your spouse will love the natural light that streams in from the panoramic windows as you relax on the U-shaped dinette. Prepare meals each day on the two burner stainless steel cooktop or use the convection microwave, and you'll find plenty of overhead cabinets for all your necessities. This model features a private toilet and sink, with the shower right across the hall so two people can freshen up at once. When it's time to call it a night, you can rest comfortably on the walk-around queen bed, and the 32" bedroom TV will allow you to watch a late-night movie in bed!
With any Terra travel trailer by inTech RV you will enjoy creative interior spaces, luxury features, and smart storage spaces for a one-of-a-kind trailer. The one-piece fiberglass roof, all-aluminum cage frame, and Dexter torsion axle provide durable construction and smooth towing, and the fold-away double entry steps and power tongue jack will make set-up easier than ever. Inside, you'll find Infinity woven flooring, a large farmhouse sink, USB ports and 120V outlets, plenty of storage compartments, and MaxxAir vent fans to keep everything fresh. These models also include bubble foil R7 insulation in the walls and ceiling, along with a 25K BTU furnace and a 15K BTU A/C so you can make memories year around!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 12738
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/R75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR 32" TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 45 amp |
| VIN | 7H0TA2022NN008406 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


