Used 2022 Highland Ridge RV Mesa Ridge MR330BHS Travel Trailer
Highland Ridge RV Mesa Ridge travel trailer MR330BHS highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- U-Lounge w/Tables
- Kitchen Island
- Dual Entry Bathroom
- Outside Kitchen
A rear private bunkhouse means the kids can bring a friend or two to join in on the fun in this travel trailer! It has a flip-up bunk above a booth dinette slide, a bunk with a bench seat below, a wardrobe, and a hutch to keep their items out of the way. The U-lounge slide is big enough for everyone to gather around for meals and game nights. As you enter the trailer, there is a closet to store your shoes and an entertainment center with a 39" LED HDTV and fireplace for a cozy evening indoors. The dual entry bathroom leads directly into the front private bedroom which has a front wardrobe with an area next to it prepped to add an optional washer and dryer. Enjoy a sunrise breakfast with the outside kitchen with a refrigerator to keep your orange juice cold!
If you're looking for a 100" wide body, fully appointed fifth wheel or travel trailer then look no further than one of these Highland Ridge RV Mesa Ridge models! They are built with a Tuffshell vacuum bonded laminated construction that is reinforced with a heavy-duty fiberglass and welded aluminum frames. The fifth wheels come with LevelLoc which has four or six point automatic leveling with JT's Strong Arms to keep it in place once you set up. An Equa-Flex axle suspension holds these units together and the ACCU-SLIDE slide system comes with a 42" deep four corner compression. The mandatory Executive package includes two A/C units to keep you cool on those hot summer days, a TravelLINK smart RV system that lets you control the awnings, lighting, slides, heating, cooling, and more through Bluetooth, and a cutting board and sink strainer for at home convenience. Come choose your favorite model today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 18055A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1260 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Dry Weight | 9790 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST235/80R16'E' |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBHOBU3N3M13078 |
Mesa Ridge MR330BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


