Used 2022 Heartland Torque TQ T281 Toy Hauler Travel Trailer
SOLD! I WENT TO GREAT FALLS, MT!
Heartland Torque toy hauler TQ T281 highlights:
- Front Private Bedroom
- Sofa w/ Table
- Power Queen Bunk Bed
- Outside Shower
- 600 watts of Solar
- x3 Fantastic Fans with Covers
- x2 Lead Acid Batteries
- Cummins 4000W onboard Generator
- Rear Patio
- Slide out awnings
Pack your bags and pick your favorite camp spot to park this toy hauler! Everyone will have a comfortable place to sleep between the power queen bed above the sofa with dinette in the 16' garage area and the king bed in the front private bedroom which also has a wardrobe slide to keep your clothes looking nice. The garage area also has another sofa with table and two recliners to relax in after a fun day on the trails. Keep your bellies full with the three burner cooktop and store any leftovers in the 8 cu. ft. refrigerator. The dual entry bathroom not only has a shower with skylight above for natural lighting, but also enters directly into the front bedroom!
One of the first reasons you'll love the Heartland Torque toy hauler is that it offers you the elegance of a fifth wheel while retaining the versatility of a toy hauler. Each unit has a heated and enclosed underbelly and a wide-body design. You'll have the largest kitchen countertops and storage than any other toy hauler, and the garage has a fuel- and oil-resistant diamond plate TPO rubberized flooring so that you don't have to worry about spills with your power toys. The three-zone JBL audio system can be used when you want to play some music for the group, and you'll even be able to play your music outside with the two JBL exterior marine-grade speakers. Each unit has also been prepped for cable/satellite, so you'll find it easy to add some entertainment.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UTD6906
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1380 lbs |
| GVWR | 12800 lbs |
| Dry Weight | 8255 lbs |
| Cargo Capacity | 4497 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 4000W Cummins |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Yes |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFCB3325NE506906 |
Torque TQ T281 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


