Used 2022 Heartland Prowler 335BH Travel Trailer
Heartland Prowler travel trailer 335BH highlights:
- Exterior Camp Kitchen
- King Bed Slide Out
- Double Door Refrigerator
- Pantry
- Rear Private Bunkhouse
This travel trailer features triple slides for maximum space, a rear private bunkhouse for the little ones, and a spacious front bedroom with a large closet for your belongings. Everyone can gather in the main living area on the sofa or at the booth dinette for dinner and game night. The chef of your group can cook on the three burner cooktop or microwave oven indoors, or take their preparations outdoors to cook on the exterior camp kitchen. And the 20' power awning will provide all-around comfort as you visit outside with friends!
Get ready for comfortable and easy camping with the Prowler travel trailers by Heartland. These models feature durable construction with the performastructure aluminum front wall, the cambered structural steel I-beam frame, and the fully walkable roof. The MEGA bright pass-through storage features 52 cu. ft. of exterior storage with mega sized access doors, LED lights, and a finished interior to keep your gear secure. You'll fall in love with the at-home kitchen the includes Duralast countertops, a residential refrigerator, plus a stainless steel double bowl undermount sink for easy clean-up. These travel trailers also feature panoramic windows, an EZ clean interior, USB charging ports throughout, and many more comforts! Don't let the Prowler travel trailers slip away. Choose your favorite floorplan today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $12,951
Sale Price: $39,999
Stock# K26018A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1170 lbs |
| GVWR | 11370 lbs |
| Dry Weight | 9070 lbs |
| Cargo Capacity | 2268 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5sfpb382xne510508 |
Prowler 335BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


