Used 2022 Heartland Prowler 271BR Travel Trailer
LIKE NEW 2022 HEARTLAND PROWLER 271BR, SUPER CLEAN. IS A RV LOADED!! 32 LONG. 2 PRIVATE BEDROOMS, XL SLIDE. COLD A/C. QUEEN MASTER SUITE. 2 PRIVATE REAR FULL BUNK BEDS WITH CLOSET. DINETTE & A SLEEPER SOFA. FRONT PRIVATE BEDROOM WITH. LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & TRIFOLD SLEEPER SOFA. ELECTRIC FIREPLACE & BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. COLD A/C UNITS. 30AMP POWER. OUTDOOR STORAGE. REAR LOADING DOOR FOR BIKES OR BOATS. , SOLID STEP ENTRY. AWNING WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!! ONLY 6570 UVW. OUR PRICE: $23995. WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!!We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 506235
Interior Color: Anthracite, Malibu
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Anthracite, Malibu |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 7880 lbs |
| Dry Weight | 6570 lbs |
| Cargo Capacity | 1278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Prowler 271BR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


