Used 2022 Genesis Supreme 33 CKXL Toy Hauler Fifth Wheel
Genesis Supreme toy hauler 33 CKXL highlights:
- RV King Bed
- 17' 6" Cargo Space
- Duo Vanity/Wardrobe Slide
- Power Queen Bunk
- 40" Living Room TV
- Beaver Tail Ramp Door
Comfort is found throughout this spacious fifth wheel from the front private bedroom with the walk-around RV king-size memory foam mattress that has a nightstand, a countertop and a duo vanity/wardrobe slide out that will come in handy when everyone is getting ready for the day, dinner or going into town to the cargo/main area that offers a sofa slide out option. Just outside the bedroom is the full bathroom ready for you to get squeaky clean each morning, and it also features a skylight above the radius shower to let in some natural lighting too. As you walk down the two steps, you will see all of the other great features this unit offers like the rear power queen bed above the sofa table and the two swivel/rocker chairs with a table in between them for you to enjoy your meals comfortably!
With any Genesis Supreme fifth wheel toy hauler, you will have a laminated ramp door, a 40-gallon fuel station, a rear spoiler, and fiberglass walls that are aluminum framed and laminated on a 102" wide body design. The interior offers a coffered ceiling with LED and accent lights, crown molding for a luxurious look, a stainless steel galley sink with pull-down faucet for style and easy cleanup, and pleated night shades. You will also have several options and color choices from the furniture, the table tops, the wood, and the solid surface countertop to the exterior decor. Make your selection, make your choices of options and colors, and start living your dream of off-road fun with luxurious accommodations!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 22957
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2570 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 11040 lbs |
| Cargo Capacity | 3960 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8470 lbs |
| Garage Size | 17 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN1FER2XNP473768 |
Genesis Supreme 33 CKXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


