Used 2022 Forest River RV Salem Grand Villa 42FLDL Destination Trailer
JUST ARRIVED! EQUIPPED WITH WASHER/DRYER!
Forest River Salem Grand Villa destination trailer 42FLDL highlights:
- Double Loft
- Rear Private Bedroom
- Kitchen Island
- Walk-In Shower
- Front Sofa
- Central Vacuum
The grandkids will be begging to come along with you on your next getaway in this destination trailer! It features a double loft with three 42" x 74" bunk mats in total above the rear private bedroom. Inside the bedroom is a custom king bed slide with overhead cabinets, large dresser drawers, and a closet that is prepped to add an optional washer and dryer so you won't have to worry about dirty clothes. The 50" walk-in shower with a seat will make it easy for everyone to get squeaky clean each morning too. The living and kitchen area feature a kitchen island, a free standing dinette to enjoy meals and card games, a front sofa, and theater seating across from the entertainment center with a 30" built-in electric fireplace heater for those crisp evenings!
You will experience a home away from home with any one of these Forest River Salem Grand Villa destination trailers! Their construction consists of a 12" forged I-beam frame, a cambered chassis, and plywood floor decking, as well as 5" bowed truss roof rafters, 3/8" roof decking, and color coded water lines to make life easier. The one-piece, seamless slides and 96" interior height makes for more walking around space. A Best in Class Value package includes upgraded designer furniture, a central vacuum with sweep attachment, and stainless steel kitchen appliances to keep your bellies full. Plus, it has a heated and enclosed Accesssi-Belly with removable panels and an exterior LED light strip under the awning. Come choose your favorite model today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 26U163P
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1720 lbs |
| Dry Weight | 12209 lbs |
| Cargo Capacity | 1511 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Whirlpool French Door Residential |
| Shower Size | 50" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 20' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSM827NM030627 |
Salem Grand Villa 42FLDL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


