Used 2022 Entegra Coach Ethos Li 20TL Motor Home Class B
Used Entegra Coach RV for sale – 2022 Entegra Coach Ethos Li 20TL is approximately 20' 11” feet in length, 37,005 miles and features aluminum wheels, full body paint, Dodge Ram Chassis, Dodge Ram gas V6 engine, tire monitoring system, power windows, water manifold, patio awning, LED running lights, black tank flush, exterior shower, solar, inverter, lithium batteries, all electric coach, leather seating, convection microwave, solid surface counter and much more. For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we DO NOT charge any prep or orientation fees like you will find at other dealerships. Read Thousands upon Thousands of 5-Star Reviews at MHSRV.com and See What They Had to Say About Their Experience at Motor Home Specialist. WHY PAY MORE? WHY SETTLE FOR LESS?
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# MHS43120A
Chassis: Ram ProMaster 3500 Window Van
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 18 gals |
| Grey Water Capacity | 14.5 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 17000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 37005 |
| Engine | 3.6L V6 24VVT |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 Window Van |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Available Beds | Twin Beds with King Conversion |
| Refrigerator Type | AC/DC |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| TV Info | LR 24" TV on Swivel Bracket |
| Awning Info | 13' Thule Armless w/LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVUG9ME590053 |
Ethos Li 20TL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


