Used 2022 Dutchmen RV Atlas 3202BH Travel Trailer
Dutchmen Atlas travel trailer 3202BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Walk-In Pantry
- Fireplace
- Pass-Through Storage
Let this Atlas travel trailer guide you to new adventures! There will be plenty of space for everyone to join in on the fun because this trailer can sleep ten people. It has a private bunkhouse with three bunk beds and a sofa and a private bedroom with a king-size bed. You'll also be able to transform the U-shaped dinette and tri-fold sofa into beds if needed. Two entry doors give you access to the bedroom or main living area from outside, and if you can't be bothered to spend any more time indoors, just head outside to the outdoor kitchen to prepare dinner. While you are inside, though, you'll enjoy the entertainment that comes from the LED HDTV and the coziness that comes from the fireplace.
Journeys have never been more fun or packed with amenities than with the Dutchmen Atlas fifth wheel or travel trailer! These units come equipped with outside speakers, preparations for a backup camera, an oversized lighted pass-through storage, and a fully enclosed and heated underbelly. The friction-hinge entry door won't fly away when you open it, and the exterior spray port lets you hook up a hose to provide water when you need it. The fifth wheels have an electric four-point leveling system, and the travel trailers have electric stabilizer jacks. A painted fiberglass front cap protects the front portion of your Atlas, and the electric adjustable awning with LED lights is going to allow you to party outside with shade when you want it.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $32,789
Sale Price: $49,856
Stock# 2151-22
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BELMONT
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | BELMONT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 999 lbs |
| Dry Weight | 7816 lbs |
| Cargo Capacity | 1864 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric Adjustable with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTASR24NM960414 |
Atlas 3202BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


