Used 2022 DRV Luxury Suites Mobile Suites 36RSSB3 Fifth Wheel
Sold
DRV Mobile Suites luxury fifth wheel 36 RSSB3 highlights:
- Painted Slide Walls
- Lighted Hardwood Valances
- Winegard Traveler HD Direct TV Sat
- Bedroom Vanity Slide
- 5.5Kw Onan Generator
- 2800w Inverter w/ Four 6 Volt Batteries
- Heat Tanks w/ Elbow Heater on Drain Pipe
- Power Cord Real
- Slide Toppers
- Dual Patio Awnings
- Residential Theatre Seating
- Kitchen Island
- Stainless Steel Convection Microwave
- Pull-Out Garbage Can
- Shower with a Seat
- Bathroom Linen Closet
Triple slides for added space, a residential hide-a-bed sofa, and a spacious front bedroom make this fifth wheel family-friendly and ready to go! The chef of the family will have plenty of counter space to prep meals at the kitchen island, and leftovers can go in the residential stainless steel French door refrigerator. The kids can play a game at the dinette table with a hidden leaf extension if more want to join, or everyone can relax in front of the fireplace. The hardwood steps leading up to the full bath and front front private bedroom will make it feel more like home, and there is a space prepped to add an optional washer and dryer if you choose. When it's finally time to catch some zzz's, you can sleep soundly on the slide out king bed, or choose the optional queen bed or optional Sleep Number bed by Select Comfort!
With any Mobile Suites fifth wheel by DRV Luxury Suites you will enjoy durable construction, beautiful interiors, and tons of storage spaces. The MORryde I.S suspension with MORryde pin box helps absorb road shock for a smooth towing experience, and the six point hydraulic leveling system will make set-up a breeze. Each model includes hassle-free conveniences, like the SeeLevel tank monitoring, the fully ducted A/C system with cold air return, solar prep, and much more! The interior is packed with luxury features, such as custom hardwood wardrobe doors, LED ceiling lights with dimmer switches, crown molding throughout, and custom hand laid glass backsplash. You may spend all your time relaxing indoors, but don't forget to check out the exterior. A power awning with LED lights, extra thick compartment doors with gas struts, and a custom painted exterior with clear coat are just a few features that are sure to be a deal breaker!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 5940
Exterior Color: Hawthorne Heights
Interior Color: Irish Cream Wood - Truffle Decor
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Irish Cream Wood - Truffle Decor |
| Exterior Color | Hawthorne Heights |
| Hitch Weight | 3300 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 16600 lbs |
| Cargo Capacity | 3336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 5.5Kw Onan |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel French Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8400 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights and Weather Shield |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5KEAG3925N1485292 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


