Used 2022 Cruiser Shadow Cruiser 258BHS Travel Trailer
Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer 258BHS highlights:
- King Bed
- Bunk Beds
- Outside Kitchen
- Shaw Carpet
- Pass-Through Storage
Pack your bags and head to the campground with this travel trailer! There are plenty of sleeping spaces between the set of bunk beds, the patent pending king bed slide system with a pet palace underneath, and even the U-shaped dinette once converted. The walk-in pantry/wardrobe can hold your snacks and your coats. Prepare your best meals either indoors with the four burner cooktop or head to the outside kitchen with a griddle to breathe in some fresh air while you cook. Everyone will stay clean with the rear corner bathroom and the exterior full belly storage system has enough room for all of your outdoor gear!
Each one of these Cruiser Shadow Cruiser travel trailers come with convenient features for you to make memories that will last a lifetime! The five sided aluminum framing holds together the Azdel composite laminated sidewalls which will keep your unit from rotting away, plus the surround seal slide system has a rain gutter to aid in keeping water out. Their strong foundation is built with a powder coated structural I-beam frames and three times the amount of required full-height cross members to provide a more solid floor foundation with more attachment points. Travel any time of year with the Extended Season package that includes an underbelly insulation, a double-down dual ducted A/C to keep you cool, and a high BTU ducted furnace to keep you warm. The patent pending full belly pass-through storage area is LED lit so you can see all of your gear and slam latch baggage doors with magnetic latches to keep it in place while you access your items.
Come find the perfect model for you today at Leisure Days RV in Smiths Falls!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# RV18020
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 856 lbs |
| GVWR | 7856 lbs |
| Dry Weight | 5996 lbs |
| Cargo Capacity | 1828 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXDB3028N1494587 |
Shadow Cruiser 258BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


