Used 2022 Cruiser MPG 2750BH Travel Trailer
Cruiser MPG travel trailer 2750BH highlights:
- Sliding King Bed
- Large Slide Out
- Sofa
- Full Bath
- Outside Kitchen
Nothing says fun like camping with friends and family, and this travel trailer allows you to do just that! There are double-size bunks for the little ones, a king bed in the front private bedroom, plus a U-shaped dinette and sofa within the large slide out, allowing you to sleep nine people. The kitchen is packed with everything you need to prepare at-home meals, including a three burner cooktop and a 10.7 cu. ft. double door refrigerator. This model also includes a full bath to stay clean each day, plus a full belly storage system to bring along all your comforts from home!
With any MPG travel trailer or toy hauler by Cruiser you will find a 6' 11" barrel roof, Azdel composite laminated walls, and a two-tone fiberglass front cap with LED lighting for a sleek look. There are seamless kitchen countertops and plywood flooring that will be easy to clean, plus residential hardwood cabinets with hidden hinges for a more at-home feel. The slam latch baggage doors with magnetic latches will make loading up easier than ever, plus the full belly storage system includes LED lights you are sure to appreciate. Each model also includes multiple charging stations with 12v and USB ports, a four speaker soundbar system to listen to your playlists, and a dual ducted 14,500 BTU A/C to keep you cool during those hot summer months!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# UT40206
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| GVWR | 9480 lbs |
| Dry Weight | 6300 lbs |
| Cargo Capacity | 3148 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXHB3323M1440206 |
MPG 2750BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


