Used 2022 Cruiser Hitch 17BHS Travel Trailer
Cruiser Hitch travel trailer 17BHS highlights:
- Bunk Beds
- Booth Dinette
- Power Awning
- Recessed Gas Cooktop
You'll want to hitch up a little more often when you have this Hitch travel trailer! While this trailer may be compact, it still offers plenty of comfort and convenience with the queen-size bed, booth dinette, and bunk beds. You'll also have your own private bathroom so that you don't have to search for a rest stop, and you can even skip fast food restaurants because you'll be able to create your own meals with the kitchen amenities. Plus, you can also bring along your lawn chairs, yard games, and fishing poles in the exterior pass-through storage compartment.
Your camping experience is about to change! The Cruiser Hitch travel trailer is an ultra-lite trailer that was built for all types of terrain. Now you can finally go on those great excursions without anything holding you back. The 15" all-terrain tires will take you just about anywhere, and the four-corner jacks, torsion axle, welded bumper, and power tongue jack are all essential parts of the Hitch. With the 12V tank heat pads, hybrid entry step, matching spare tire, and exterior speakers, your Hitch is just waiting to be taken out on another adventure!
OPTIONS:
- Hitched Up Package
- Euro Comfort Package
- Bumper Mount Storage Box
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# R2507-21
Interior Color: Nomad
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Nomad |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| GVWR | 4800 lbs |
| Dry Weight | 3342 lbs |
| Cargo Capacity | 1426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 12V TV with DVD |
| Awning Info | 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXRB2118N1491226 |
Hitch 17BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


