Used 2022 Cruiser Embrace 250 Travel Trailer
Full Rear Bath, Tri-Fold Sofa, 3 Burner Cooktop, King Bed Sliding System - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
2022 250 Features and Options
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$29,995
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 99775A
Location: Louisville KY
Stock# 99775A
Stock# 99775A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 250 Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9580 lbs |
| Dry Weight | 6080 lbs |
| Cargo Capacity | 3468 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5RXNB3127N1499265 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


