Used 2022 CrossRoads RV Zinger Lite ZR18RB Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer ZR18RB highlights:
- Full Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Front RV Queen Bed
- 10-Cu. Ft. Refrigerator
- Single-Axle
You and your spouse will love camping in this Zinger Lite travel trailer! The full rear bathroom has a 36" tub for you to rinse off the day and a linen closet to store your towels. You can prepare home-cooked meals with the cooktop and enjoy eating them at the 24" x 38" booth dinette with a sound bar by the overhead cabinets above it. You will also start each day feeling ready to go after sleeping on the front RV queen bed with shirt closets on either side to keep your clothes looking their best!
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features an aerodynamic front end for a more sleek look and better wind resistance when towing. You will appreciate the molded rain gutters with 3" drip spouts, plus Secure Stance entry steps and Keyed-A-Like doors. Having an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar will allow you to listen to your favorite tunes as you camp, and there are outdoor speakers with LED accents if you plan to take the party outdoors. The Zinger Lite also features a 81" interior ceiling height, generous storage space, plus popular options that can be added to further customize your RV. Choose yours today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 87086
Exterior Color: SILVER/ROCK
Interior Color: STONE
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | STONE |
| Exterior Color | SILVER/ROCK |
| Hitch Weight | 388 lbs |
| Dry Weight | 3386 lbs |
| Cargo Capacity | 994 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4TDTZRG18N5373446 |
Zinger Lite ZR18RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


