Used 2022 CrossRoads RV Sunset Trail SS212RB Travel Trailer
KING BED!!
2022 KEYSTONE SUNSET TRAIL 212RB TRAVEL TRAILER - 4,800LBS DRY AND 7,500LBS LOADED. 25' 11" OVERALL LENGTH. POWER HITCH, SOLID STEP ENTRY, POWER AWNING AND DUAL AXLE! GREAT FLOORPLAN - L-SHAPE SOFA, LOTS OF KITCHEN SPACE, KING BED (RARE) IN A SMALL TRAILER, BREAKFAST BAR AND HUGE BATHROOM! IT HAS IT ALL. ONLY $26,850 FINANCING AVAILABLE AND TRADE INS WELCOME. 916-747-1936
WHY ARE OUR PRICES SO GOOD? SMALL FAMILY OWNED. LOWER OVERHEAD THAN THE BIG GUYS!
CHECK OUT OUR 140+ 5 STAR REVIEWS!
WWW.BASECAMPRVSALES.COM
MONDAY-FRIDAY 8AM-5PM
SAT/SUN 9AM-3PM
305 GRASS VALLEY HWY
AUBURN, CA 95603
All vehicles are subject to prior sale and may not be available. Please call for the most current inventory. Price excludes all government taxes, fees, emission testing and dealer document fees. Pre-approval based on credit history, not everyone will qualify.
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS212RB highlights:
- Chaise Lounge
- Exterior Docking Station
- King Bed
- Glass Top Range
- Pet Station
Nothing says luxury like a king bed in the front bedroom, plus a slide out for added interior space. Your crew can relax on the tri-fold sofa and chaise lounge before heading off to find a trail or two. There is a convenient shoe storage and pet station for your furry friends, and the dual wardrobes can store all your clothes for the week. Freshen up in the full bath that includes a shower skylight, then head to the kitchen to prepare a meal on the glass top range or use the handy stainless steel microwave. This model also includes a pantry just as you enter the unit, plus plenty of overhead compartments for all your belongings!
With any Sunset Trail travel trailer by CrossRoads RV, the interior offers a stainless steel farmhouse single bowl sink with a cover, solid surface countertops in the kitchen, a 12 volt refrigerator, USB ports in the bedroom and main area, and a Connexx entertainment TV with soundbar for inside enjoyment. Also included is the Extreme Weather package with maximum insulation with reflective foil, a 30,000 BTU furnace, and a 2" heat duct in the enclosed underbelly for four seasons of traveling. And the Blade Air system offers 20% more airflow and re-engineered components on the A/C. The HyperDeck flooring is water resistant, fiberglass reinforced and has polypropylene layers. Make your lightweight and comfortable RV decision today!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 11521
Interior Color: Smokey Tan, Steely Gray
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Smokey Tan, Steely Gray |
| Hitch Weight | 518 lbs |
| Dry Weight | 4889 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Connexx Entertainment TV |
| Awning Info | Electric w/LED Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSK25N5352290 |
Sunset Trail SS212RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


