Used 2022 CrossRoads RV Cameo CE4031FL Fifth Wheel
Front Living Area / Table Dinette / Theater Seating / Two Fireplaces / Rear Private Bedroom / 3AC !!
CrossRoads RV Cameo CE4031FL fifth wheel highlights:
- Front Living Area
- Table Dinette
- Two Fireplaces
- Rear Private Bedroom
- External Docking Station
You will be protected rain or shine with two power awnings on this fifth wheel! Enjoy relaxing evenings with the whole group in the front living area which has opposing sofa slides and power theater seating across from an entertainment center with a fireplace and 50" TV. The table dinette is right next to the fully equipped kitchen with the Furrion kitchen collection so you don't have to go far for seconds. After a fun day at the beach, rinse off in the 48" shower with a seat in the full bathroom. Rest up each night on the king bed slide in the rear private bedroom and keep your clothes looking their best in the large wardrobe next to the entertainment center with a fireplace and 39" TV to watch your favorite movies in bed!
Every element of your home has been considered when creating these CrossRoads RV Cameo fifth wheels! From the oversized pantries, master suites, and full size theater seats with heat and massage to durable construction with the largest I-beam chassis in the industry. They also have the industry's first front windshield, an aerodynamic profile, and a full walk-on roof with an Alpha Ply II roof material. These modern fifth wheels were created with the customer in mind which is why they have convenient features like pass-through heated storage, spacious walk-in closets, an AM/FM/Bluetooth sound bar, a 6-point hydraulic auto level, and a 2" receiving hitch with 4-way plug. The Twice Is Nice package adds even more comforts like dual fireplaces for cozy evenings inside, dual awnings to protect you rain or shine, dual A/C units to keep you cool on those hot summer days, and dual wireless charging stations so your electronics can be at 100%. Come find the right model for you!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 38147
Interior Color: Coastal, Karbon
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | Coastal, Karbon |
| Hitch Weight | 2592 lbs |
| Dry Weight | 13200 lbs |
| Cargo Capacity | 3300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV, BR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 12' & 10' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 310317 |
Cameo CE4031FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


