Used 2022 Coachmen RV Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express Folding Pop-Up Camper
Coachmen Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express highlights:
- 60" x 74" Bed
- Flex Rod Tech Add-A-Room
- Gaucho
- Rear Entry
You and your spouse or buddies can take this Clipper Express with you camping, fishing or hunting! There is an RV queen bed up front and a gaucho offering sleeping space for three, flip lid storage, a two burner range for warm meals and a three-way refrigerator for drinks, plus a deep bowl acrylic sink to keep everything clean.
Each Clipper Camping Trailers Express hybrid folding pop-up by Coachmen is built on an E-coated tubular steel frame with a Wide Trac ultra lube spring axle, a laminated fiberglass roof, and durable, automotive grade metal exterior walls. Enjoy the easiest way to get up and go camping with a lightweight Clipper Express that is towable by most cars, crossovers, and small SUVS.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $4,102
Sale Price: $10,897
Stock# 340153
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 7 ft 5 in |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| GVWR | 3720 lbs |
| Dry Weight | 2279 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1CPAC0N5020576 |
Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


