Used 2022 Coachmen RV Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express Folding Pop-Up Camper
**BLOW OUT DISCOUNT FOR FINANCING ONLY
Coachmen Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express highlights:
- 60" x 74" Bed
- Flex Rod Tech Add-A-Room
- Porta-Potti
- Gaucho
- Rear Entry
You and your spouse or buddies can take this Clipper Express with you camping, fishing or hunting! There is an RV queen bed up front and a gaucho offering sleeping space for three, flip lid storage, a two burner range for warm meals and a three-way refrigerator for drinks, plus a deep bowl acrylic sink to keep everything clean. The Porta-Potti is a must have especially at night, and being able to stand up right in this pop-up is a bonus! You can even choose a few options such as the Off-Road package giving you 15" off-road tires and a spare, extended frame jacks and off-road lifted axles!
Each Clipper Camping Trailers Express hybrid folding pop-up by Coachmen is built on an E-coated tubular steel frame with a Wide Trac ultra lube spring axle, a laminated fiberglass roof, and durable, automotive grade metal exterior walls. The inside offers Dark Ash cabinetry, 100% adhesion residential grade linoleum, and residential laminated countertops plus more depending on the Express you choose. Enjoy the easiest way to get up and go camping with a lightweight Clipper Express that is towable by most cars, crossovers, and small SUVS.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# UT360044
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 7 ft 5 in |
| Hitch Weight | 220 lbs |
| GVWR | 3720 lbs |
| Dry Weight | 2147 lbs |
| Cargo Capacity | 1573 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 1.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 5ZT1CPAC3N5021236 |
Clipper Camping Trailers 12.0TD XL Express Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


