Used 2022 Black Series Camper Toy Hauler Series TH22 Toy Hauler Travel Trailer
Black Series Camper Toy Hauler Series travel trailer toy hauler TH22 highlights:
- 13' 7" Separate Garage
- Bunks with Sofas Below
- Wet Bath
- Extra-Long Queen-Size Bed
- Outdoor Kitchen
- Premium Retractable Awning
This Toy Hauler Series travel trailer toy hauler looks exactly like model TH19 except bigger! You will find more space in the garage, and the queen-size bed has more leg space since it measures 90" long. The kitchen also makes life easy with its 6-gallon electrical microwave with four operating features, three-burner stove top, and 2.6-cubic foot refrigerator/freezer. The premium leather with a five-star finish adds to the very stylish look of the interior, and the modern five-star timber finish veneer cabinetry is both beautiful and useful. Additionally, the entertainment system with CD/FM/iPod/Bluetooth/USB radio, two interior speakers, two outdoor marine-grade speakers, and 24" TV with DVD function will provide quite a lot of fun while you're out exploring the world.
Broaden your horizon with the Black Series Camper Toy Hauler Series travel trailer toy hauler! These trailers always offer a wonderful time because they have everything you will need. There is enough space for your toys and your friends, and there are plenty of features that will make tough roads easy to travel. The exterior has been constructed with aluminum composite panels with added aluminum diamond plating for added strength, a stone guard/skid guard that adds protection for the bottom edge of the trailer, a one-piece aluminum and roof hatch with shade, and Eurovision windows with fly screen and privacy shades. You'll have a large lockable exterior storage compartment in addition to your garage, and the outside shower can be of assistance when you need to clean off that gear before storing it away. Everything can be kept running with the power that comes from the four roof-mounted 150W solar panels.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# IGSN-15656868
| Sleeps | 6 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6503 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 2.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft 7 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24" TV with DVD |
| Awning Info | Premium Retractable |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Toy Hauler Series TH22 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


