Used 2022 Airstream Interstate 24GL Std. Model Motor Home Class B - Diesel
Airstream RV Interstate 24GL Class B diesel motorhome Std. Model highlights:
- Seating for Nine
- Wet Bath
- Rear Sofa/Bed
- Exterior 110V Outlet
This motorhome is ready to take everyone to each destination in comfort and style! You can even stay overnight without booking a hotel room and stay squeaky clean with a wet bath that has a one-piece shower, a riveted aluminum porthole door, a toilet, a sink with an articulated mirror, a towel rack, and even a retractable clothesline. Keep your bellies full with the two burner gas stove, the drawer-style microwave and a 3.1 cu. ft. refrigerator under the Corian counter, plus there is a flip-up countertop to make it easier for meal prepping. The rear power sofa is not only great for sitting on during the day, but also for sleeping on at night once it is folded down to turn the entire rear of the unit into a singular sleeping space. In between the two captain's chairs and the two side seats is a removable table to play games and eat meals!
If you're looking to travel the countryside, head to the beach house or catch a tailgate then you need to get one of these Airstream RV Interstate 24GL Class B diesel motorhomes! With 50+ best-in-class features included standard, you can be sure you have the very best in safety, performance, interior design, comfort, and efficiency. The foundation starts with a Mercedes-Benz Sprinter 3500 extended chassis and a Mercedes-Benz 3.0L V6 turbo diesel engine that will power you to every destination. The premium air ride suspension not only adjusts itself to bumps in the road, but also changes in elevation and wind resistance for a smoother ride in different conditions. Entertain in style with Corian countertops and Ultraleather seating, and stay entertained with two widescreen Samsung LED HDTVs. Get on the road in comfort today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# C25-051
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500 Extended
Exterior Color: Iridium Silver Metallic
Interior Color: Modern Greige, Formal Black, Tommy Bahama Special Edition
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | Modern Greige, Formal Black, Tommy Bahama Special Edition |
| Exterior Color | Iridium Silver Metallic |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9300 lbs |
| Cargo Capacity | 1730 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Generator | 3.2kW Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 51837 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 Extended |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Type | On Demand Continuous Flow |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 2 LED Widescreen HDTVs |
| Awning Info | Power Armless with Auto-Retract |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8ED3Y5LP312680 |
Interstate 24GL Std. Model Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


