Used 2022 Airstream Basecamp 20X Travel Trailer
Get Out and Explore !!!The Basecamp Travel Trailer was made for those who want to see the world. Built for adventure, it's a small camping trailer that's tough enough to go anywhere your wanderlust takes you and comfortable enough to really help you really enjoy the time you spend there. Head out to snowboard after the first fresh powder. Spend a week mountain biking deep in the forest. Pack up and go anywhere you please, with nothing holding you back.
Basecamp X Package=
3" Lift kit for added ground clearance
Goodyear 235/85R16 Off- Road Tires
Steel Double Steps
Stylized Aluminum Wheels
Solar front window protection
Stainless Steel front Stone guard protection
180 Watt Solar
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $4,019
Sale Price: $40,980
Stock# 5607
Exterior Color: Silver
Interior Color: Silver
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Interior Color | Silver |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 535 lbs |
| Dry Weight | 3500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 21 gals |
| Tire Size | 235/85R16 |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Refrigerator Type | 12 V |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 9200 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Basecamp 20X Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


