Used 2022 Airstream Basecamp 16X Travel Trailer
Won't last long at this price!!!
View all Basecamp Floorplans
2022 16X Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$52,836
You Save: $23,048
Sale Price: $29,788
You Save: $23,048
Sale Price: $29,788
Airstream Charlotte
Location: Monroe, NC
Stock# XFC2602
Location: Monroe, NC
Stock# XFC2602
Interior Color: GLACIER LAKE
Stock# XFC2602
Interior Color: GLACIER LAKE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 16X Specifications
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | GLACIER LAKE |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2700 lbs |
| Cargo Capacity | 800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1SMG4DC15NJ206640 |
For more information
Contact Us
Basecamp 16X Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

