Used 2022 Adventurer Manufacturing Inc. Eagle Cap 1165 Truck Camper
CALL FOR MORE INFORMATION ~ IMAGES COMING SOON~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
Adventurer Manufacturing Inc. Eagle Cap truck camper 1165 highlights:
- Jackknife Sofa
- Wardrobe Storage
- Dry Bath
- Triple Slide Out
This wide-body Eagle Cap truck camper gives you a large and roomy feel with three slide outs! There are two places you can relax, the jackknife sofa with drawer below and the Dream dinette. Each of these pieces of furniture can also serve as beds at nighttime. You'll have your own queen-size bed at the front too. The kitchen offers you a peninsula countertop for some prep space while you work on chopping veggies, and the three-burner cooktop with residential grate will allow you to sauté those veggies for dinner. The privacy curtain will section off the bed from the rest of the camper, and the mirrored double wardrobe closet will hold your clothes.
You won't have to search far for a truck camper that is legitimately comfortable and stylish because the Adventurer Manufacturing Inc. Eagle Cap truck camper is here to prove to you that it's the best. Constructed with a one-piece thermo polyolefin walk-on roof, diamond plate basement risers, and a welded aircraft-quality aluminum-frame superstructure, the Eagle Cap is quality at its finest. You also have an all-season six-step exterior sealing process to help you stay protected in inclement weather. Each camper has been pre-wired for solar, air, and a 12V patio awning, and they include a domed omni-directional amplified AM/FM/TV antenna, a 12V/USB charging station, and 110V GFCI protected outlets.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $10,000
Sale Price: $49,995
Stock# 101674
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 4917 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Two Door Stainless Steel Two Way |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 11 ft 11 in |
| Center of Gravity Front | 61.5 in |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Truck Bed Size | Long |
| Awning Info | Slide Out |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| VIN | ECC1165-51376 |
Eagle Cap 1165 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


