Used 2021 Winnebago View 24V Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes 16-18 MPG Sold New Here at Lichtsinn RV with Great Accessories!
This is a great one owner trade, a 2021 Winnebago View 24V, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection! Loaded with aftermarket upgrades, including… solar, lithium batteries, HWH leveling, and more!!
Call us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home!
Remains under the balance of Mercedes Benz powertrain warranty:
1. Mercedes Benz powertrain warranty thru December 21, 2025, or 100,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0L 6 cylinder diesel engine
2. 188 horsepower
3. 325 lb ft of torque or power
4. 7G tronic automatic transmission with grade braking capability
Includes the following aftermarket installations:
1. 2 additional 170W solar panels for a total of 540W of solar!
2. Winegard Connect 2.0 for 24/7 internet connectivity with WiFi boosting or tie in to your existing cell provider
3. HWH automatic leveling system
4. 2 additional lithium batteries
5. Michelin CrossClimate tires
6. Metal valve stems and tire pressure monitoring system
Includes the following factory installed options:
1. Entertainment system with Smart TV blue ray player
2. Home theater seating
3. Stellar deluxe paint package
4. UltraFabrics Primera driver and passenger seats to match the rest of the living area, to rotate and become integral living components
5. 3,600W Cummins Onan clean burning LP generator
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 33.6 cubic feet of exterior and basement storage
2. 24.5 gallon fuel capacity
3. 11 gallon LP capacity
4. Truma AquaGo Comfort plus Tankless water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 16 foot powered patio awning with LED light strip
8. 4 total lithium batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory in Forest City, Iowa!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 521153
Chassis: Mercedes-Benz VS30
Exterior Color: Stellar Deluxe Paint Package
Interior Color: Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harmony Beige with Walnut and White Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Stellar Deluxe Paint Package |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan Clean Burning 3,600 Watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 31760 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz VS30 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 19" x 28" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 33.6 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV, BR 24" LED HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33YXLN109757 |
View 24V Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


